Od 16 czerwca 2014 r. obowiązuje „Rządowy Program Dla Rodzin Wielodzietnych”, na podstawie którego rodziny te mogą ubiegać się o wydanie „Karty Dużej Rodziny”.
- Karta przysługuje rodzinom, w których rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:
- w wieku do ukończenia 18 roku życia,
- w wieku do ukończenia 25 roku życia - w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej,
- bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
- Karta będzie wydawana rodzicom oraz małżonkowi rodzica na czas nieokreślony i dzieciom do ukończenia 18 roku życia oraz pełnoletniemu dziecku - odpowiednio do końca roku szkolnego albo akademickiego.
- Składając wniosek o przyznanie Karty, przedstawia się:
- w przypadku rodzica – oświadczenie, że rodzic nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci
- w przypadku dzieci w wieku powyżej 18 roku życia, które uczą się w szkole lub szkoły wyższej – oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce
- w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – oryginał lub odpis postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
Od dnia 01.01.2018 r. można ubiegać się o wydanie Karty Dużej Rodziny w formie elektronicznej. Karta elektroniczna będzie wyświetlana na urządzeniach mobilnych działających w systemie Android lub App Store dla urządzeń działających w systemie IOS. Obok karty elektronicznej nadal funkcjonuje karta tradycyjna - plastikowa.
W przypadku osób, które do dnia 31.12.2017 r. złożyły wniosek o Kartę Dużej Rodziny, przyznanie Karty elektronicznej będzie bezpłatne gdy złożą wniosek o przyznanie dodatkowej formy Karty (w postaci elektronicznej) do dnia 31.12.2019 r.
Od 1 stycznia 2019 r. o Kartę Dużej Rodziny mogą ubiegać się rodzice, którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek.
Wnioski o wydanie karty można składać w Urzędzie Gminy Kamieniec, pokój nr 7 w godzinach pracy urzędu lub elektronicznie, za pośrednictwem portalu Emp@tia.
Wzór wniosku wraz z załącznikami i objaśnienia do wniosku są zawarte na stronie:
https://www.gov.pl/web/rodzina/wniosek-o-przyznanie-karty-duzej-rodziniy-lub-wydanie-duplikatu
Szczegółowe informacje na temat „Karty Dużej Rodziny” dostępne są na stronie: http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/karta-duzej-rodziny/
Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek, które oferowane są zarówno przez instytucje państwowe, jak i firmy prywatne. Lista miejsc i wysokość zniżek dostępna jest tutaj: rodzina.gov.pl. Lista jest aktualizowana na bieżąco.
Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel
W wyniku nowelizacji ustawy o Karcie Dużej Rodziny funkcjonująca dotychczas aplikacja mKDR z końcem czerwca 2021 r. zostanie zamknięta. W momencie wejścia w życie nowelizacji wszystkie aktywne Karty uzyskały formę elektroniczną. Osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny w formie tradycyjnej, elektronicznej lub obydwu od 9 czerwca 2021 r. mają możliwość wyświetlania Karty Dużej Rodziny za pomocą publicznej aplikacji Obywatel:
https://www.gov.pl/web/rodzina/juz-od-9-czerwca-karta-duzej-rodziny-w-aplikacji-mobywatel
Posiadacze KDR, chcący korzystać z elektronicznej formy tej Karty będą musieli pobrać i zainstalować na swoje urządzenia mobilne aplikację mObywatel. Natomiast osoby, które nie mają dostępu do aplikacji mObywatel (np. cudzoziemcy) będą musiały pozostać przy Kartach tradycyjnych.
Co zrobić w przypadku gdy posiadam tylko jedną formę Karty?
Posiadacze Karty Dużej Rodziny wyłącznie w formie tradycyjnej:
- mogą dodatkowo wyświetlać Kartę w formie elektronicznej na telefonie za pomocą aplikacji mObywatel – nie wymaga to składania wniosku, Karta będzie dostępna w aplikacji po potwierdzeniu tożsamości poprzez Profil Zaufany.
Posiadacze Karty Dużej Rodziny wyłącznie w formie elektronicznej:
- mogą złożyć wniosek o wydanie dodatkowej tradycyjnej formy Karty Dużej Rodziny*
- mogą dodatkowo wyświetlać Kartę w formie elektronicznej na telefonie za pomocą aplikacji mObywatel – nie wymaga to składania wniosku, Karta będzie dostępna w aplikacji po potwierdzeniu tożsamości poprzez Profil Zaufany
* wydanie dodatkowej tradycyjnej formy Karty podlega opłacie w wysokości 10,00 zł.
Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel
Publiczna aplikacja mObywatel jest dostępna na system Android (wersja 6.0 lub nowsza) i iOS (wersja 12.4 lub nowsza) do pobrania w sklepach Google Play oraz App Store. Aplikacja umożliwia wyświetlanie dokumentów takich jak mTożsamość czy prawo jazdy, a od 9 czerwca 2021 r. również Kartę Dużej Rodziny. Aby wyświetlać w aplikacji ww. dokumenty wymagane jest potwierdzenie tożsamości za pomocą Profilu Zaufanego. Szczegółowe informacje dotyczące dodawania poszczególnych dokumentów w aplikacji mObywatel znajdą Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/mobywatel/mobywatel-dokument