Zadanie publiczne pn. „Dzień Matki”

Pomimo, że dzień 26 maja – Święto Matki dawno już za nami, Stowarzyszenie Kobiet Gminy Kamieniec realizując zadanie publiczne współfinansowane przez Gminę Kamieniec pn. DZIEŃ MATKI zorganizowało wyjazd do Łagowa, Międzyrzecza i Rokitna dnia 17 czerwca 2024 r., stojąc na stanowisku, że  „Dzień Matki” powinien być obchodzony cały rok. Wyjazd pozwolił na aktywizację i integrację środowisk wiejskich, szczególnie kobiet (matek-córek), osób starszych i samotnych.

Będąc w  Łagowie, miejscu zwanym Perłą Ziemi Lubuskiej położonym wśród lasów i jezior lubuskich, uczestnicy wycieczki mogli korzystać z wielu atrakcji turystycznych. Zwiedzili kilka interesujących zabytków z monumentalnym zamkiem joannitów na czele, a także  łagowski amfiteatr, który został wybudowany przy murach zamku joannitów. Wmaszerowali na trzydziestopięciometrową wieżę, która znajduje się w jednym z narożników zamku. Obok zamku zwiedzili dwie gotyckie bramy z XV wieku oraz wiadukt kolejowy, który jest jednym z najciekawszych zabytków techniki województwa lubuskiego. Zwiedzili park zamkowy, w którym znajduje się pomnik przyrody –  okazały buk czerwonolistny. Wycieczkowicze mieli przyjemność skorzystać z rejsu rekreacyjnego statkiem turystycznym po jeziorze.

W Międzyrzeczu uczestnicy wycieczki zwiedzili Piastowski Zamek Królewski, Międzyrzecki Rejon Umocniony – bunkry, a  niedaleko od Międzyrzecza w miejscowości Nietoperek miniaturowe miasteczko kolejowe, z pełną infrastrukturą i zaskakującymi, szczegółowo odtworzonymi elementami.

W Rokitnie wycieczkowicze zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej i Kalwarię Rokitniańską, gdzie wśród róż i oliwników, w atmosferze ciszy, spokoju i bliskości natury po drodze usłanej kamykami o długości 4,5 km., mogli kontemplować Misterium Męki Pańskiej przy 32 stacjach, a także po prostu pospacerować, wyciszyć się, spędzić wyjątkowo czas.

W wyjeździe udział wzięło 47 osób. Realizacja zadania przyczyniła się do zaspokojenia potrzeb społeczności lokalnej w zakresie dostępu do edukacji historycznej i integracji społeczności lokalnej oraz stworzyła możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu. Zadanie zaktywizowało i zintegrowało środowisko wiejskie, szczególnie kobiety, osoby starsze i samotne. Zadanie wykonano  w całości zgodnie ze złożoną ofertą.

SAM_1068
SAM_1093
SAM_1128
SAM_1075
SAM_1094
SAM_1121
SAM_1104
SAM_1063
SAM_1061
SAM_1062
SAM_1072
SAM_1070
SAM_1084
SAM_1116
SAM_1086
SAM_1098
SAM_1081
SAM_1060