Uroczystość odsłonięcia obelisku, uwieńczonego berłem sztyletowatym.

Dnia 7 lipca br. przy cmentarzysku kurhanowym w Wilanowie odbyła się uroczystość odsłonięcia obelisku zwieńczonego kopią berła sztyletowatego, odnalezionego podczas prac archeologicznych w latach 1933-1970 w kurhanie I.  Berło sztyletowate było symbolem władzy na terenach ziem polskich w okresie wczesnej epoki brązu, a w szczególności w czasie trwania kultury unietyckiej.

Wójt Gminy Kamieniec Piotr Halasz powitał zaproszonych gości, reprezentantów samorządu kamienieckiego, dyrektorów i nauczycieli SP w Konojadzie i mieszkańców gminy. W uroczystości wzięli udział między innymi zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Czesław Kruczek, kustosz Wielkopolskiego Muzeum Archeologicznego w Poznaniu Andrzej Krzyszowski, prof. Jacek Wierzbicki i prof. dr hab. Maciej Kaczmarek z Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Profesor Kaczmarek swoim wystąpieniem wyjaśnił, że początkowo berło służyło do walki. W miarę postępów cywilizacyjnych broń otrzymywała nowe znaczenie jako wyraz kultury materialnej i duchowej. Stała się więc symbolem mocy i panowania, swoistym insygnium władzy.

Wójt Gminy w przemowie podkreślił, że ten zabytek minionych społeczeństw – wzmacnia, wzbogaca i wpisuje się w historię ziemi kamienieckiej i naszego kraju. Jednocześnie żywiąc nadzieję, że dla mieszkańców i nie tylko, będzie to kolejne ciekawe miejsce do zwiedzania na mapie gminy Kamieniec.

Oficjalnego odsłonięcia kopii berła umieszczonego na pamiątkowym obelisku, dokonali p. Piotr Halasz, p. Czesław Kruczek oraz p. Przemysław Olejnik - fundator.

Uroczystość umilił występ artystyczny w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Konojadzie.

Inspiracją do tego wydarzenia jest projekt filmu dokumentalnego pt. „Berło z brązu” autorstwa Krzysztofa Paluszyńskiego, który również uczestniczył w niniejszej uroczystości. Scenariusz fabularyzowanego dokumentu przewiduje wędrówkę po ziemiach naszego kraju i Europy w czasie dawno minionym – autor zabierze nas do epoki brązu i neolitu. Dzięki plenerom, scenografii, rekonstrukcjom, animacji 3D, precyzyjnie zaplanowanym kadrom, przywoła świat, który istniał około cztery tysiące lat temu. Punktem wyjścia do filmu są kurhany z odnalezionymi w nich wyrobami ze złota i brązu – tzw. groby książęce, z miejscowości Łęki Małe, funkcjonujące również, jako „Wielkopolskie Piramidy”. Są to największe zbadane kurhany w Polsce. Zbudowane zostały przez członków społeczności, którą dzisiaj archeolodzy nazywają kulturą unietycką.

IMG_8789
IMG_8763
IMG_8814
IMG_8828
IMG_8792
IMG_8822
IMG_8845
IMG_8781
IMG_8817
IMG_8757
IMG_8754
IMG_8848
IMG_8784
IMG_8805
IMG_8772
IMG_8788
IMG_8776
IMG_8773
IMG_8799
IMG_8769
IMG_8857
IMG_8854
IMG_8862
IMG_8802
IMG_8775
IMG_8779