NUDA? TO SIĘ NIE UDA! – ferie zimowe z CKiBP

NUDA? TO SIĘ NIE UDA! – ferie zimowe z CKiBP rozpoczęte… „Uśmiechem zmalowany” poniedziałek!

Ferie z CKiBP ruszyły z kopyta! Mimo niesprzyjającej aury za oknem dzieci z różnych miejscowości naszej Gminy licznie przybyły na warsztaty plastyczne pt. „Uśmiechem zmalowane” prowadzone przez panią Jagodę Kozłowską. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem słuchali wskazówek prowadzącej a następnie z ochotą przystąpili do działania.  Z uśmiechami na twarzach wykonywały prace plastyczne, posługując się różnymi technikami. Niektóre dzieci z niedowierzaniem przyglądały się swoim dziełom, bo przecież jeszcze wczoraj nie wiedziały, że „ chcieć to znaczy móc”!  Efekty ich „ uśmiechniętej twórczości”, m.in.: „łapacze uśmiechu” i figurki z masy solnej  bardzo chętnie zabrały do domu. Pani Jagoda zadbała o dobry nastrój i twórczą atmosferę.

 

 

Ferie z CKiBP – Wtorek „pachnący czekoladą”!

Feryjny wtorek upłynął w wyjątkowej atmosferze pachnącej czekoladą. Dla uśmiechniętej dwudziestoosobowej grupy dzieci z całej gminy pani Ewelina Skrzypczak zorganizowała Warsztaty Czekoladowe. Z płynnej masy  rozlanej do foremek powstawała czekolada, którą uczestnicy warsztatów ozdabiali zgodnie ze swoją wyobraźnią. Do dyspozycji mieli ciasteczka, posypki, wiórki kokosowe i kolorowe słodkie kuleczki. Na finał zajęć „czekoladowe cudeńka” trafiły do pięknych kartoników, które dzieci zabrały do domu, aby pochwalić się rodzicom swoimi zdolnościami. Roześmiane buzie przesympatycznych uczestników zajęć, świadczą o tym, że pomysł zorganizowania warsztatów czekoladowych był strzałem w dziesiątkę!

 

„Tańce, hulanka, swawole” – tanczna środa w CKiBP

Trzeci dzień ferii w CKiBP upłynął pod znakiem tańca nowoczesnego i akrobatyki. Zajęcia  dla dzieci z różnych miejscowości naszej gminy  prowadził wybitny tancerz, choreograf, juror konkursów tanecznych i instruktor - Piotr Szwarc -  znany z udziału w telewizyjnych programach „You Can Dance” i „Mam talent”. Prowadzący  zachwycił uczestników swoją przesympatyczną osobowością i wyjątkowym talentem. Warsztaty przebiegały w radosnej, „roztańczonej” atmosferze. Uczestnicy inspirowani i motywowani przez uśmiechniętego instruktora z uśmiechem na twarzy ćwiczyli  kroki i układy, a także spróbowali swoich sił w elementach akrobatyki, Dobrze jest spełniać marzenia i sprawiać nieukrywaną radość. Pan Piotr będzie zaglądał do Kamieńca co tydzień, bowiem od początku stycznia prowadzi cykliczne warsztaty taneczne.

 

Eksperymentalny czwartek – warsztaty fizyko-chemiczne

Oj, działo się wiele niesamowitości w czwartym dniu ferii z CKiBP. Pani Ewelina Skrzypczak (@Kreo.Lab Nauka i Zabawa) przygotowała dla dzieci warsztaty fizyko-chemiczne ,w czasie których przeprowadziła z uczestnikami wiele eksperymentów, wywołując na ich twarzach zadziwienie, zdumienie, „naukową” radość i wzbudzając ogromną ciekawość świata. Wszystkie dzieci zostały wyposażone w te same rekwizyty, składniki i przyrządy, by wspólnie z prowadzącą robić fascynujące doświadczenia. Wśród wielu eksperymentów na zajęciach znalazły się m.in.: „ reakcja - samopompujący się balon”; naelektryzowanie balonów i  „przyklejenie” do ściany; odbarwianie roztworu jodyny oraz wzbudzający największą furorę uczestników – „erupcja wulkanu” (reakcja z powstaniem dwutlenku węgla). Zachwycone dzieci zrozumiały, że nie trzeba być chemikiem i posiadać specjalistyczny sprzęt, by móc bawić się nauką. Na finał dla urozmaicenia i odskoczni uczestnicy przeszli do innej Sali, by strzelać z kolorowej procy i ścigać się na wózkach. Dzięki profesjonalnemu zaangażowaniu pani Eweliny ponownie nie zabrakło spontanicznej energii i szczerej radości. W CKiBP dzieci odpoczywają od technologicznych nawyków i szkolnych obowiązków.

 

NUDA – z perkusją? To się nie uda!

„Lubię perkusję, ponieważ lubię robić hałas. Wybijanie taktu to wielkie uczucie.“

 ( Avril Lavigne muzyk rockowy)

 W piątek dzieci w ramach projektu " Ferie z CKIBP " w Kamieńcu poznały tajniki gry na perkusji. Zajęcia pt. "Fascynujący perkusista" w rytmicznym , perkusyjnym tempie poprowadził pan Hubert Sternalski. Licznie przybyłym uczestnikom warsztatów instruktor opowiedział o niezwykłym instrumencie i zdradził tajniki gry na perkusji. Na początek dzieci zdobywały podstawowe umiejętności trzymania pałek i ich kontroli, bowiem to właśnie przekłada się na późniejszy komfort gry na werblu i całym zestawie. Następnie zapoznano ich z różnymi rytmami i tempem a w finale każdy uczestnik mógł zasiąść do perkusji  ( na szczęście CKiBP posiada dwa zestawy) i spróbować swoich sił! Było głośno, rytmicznie, a co najważniejsze bardzo wesoło!

 

Komiksowy poniedziałek w CKiBP w Kamieńcu

Na poniedziałkowe spotkanie z dziećmi spędzającymi feryjne przedpołudnia w Centrum Kultury w Kamieńcu przybył z Wrocławia pisarz – Zbigniew Masternak. Szczególny gość urodził się w 1978 roku. Pochodzi z Piórkowa ( Góry Świętokrzyskie) obecnie mieszka w Lublinie. Studiował prawo na UMCS w Lublinie, następnie filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest prozaikiem autorem scenariuszy filmowych. Debiutował w 2000 roku na łamach "Twórczości" w 2005na podstawie jego opowiadania "Stacja Mirsk" powstał film, którego był współproducentem. Etiuda otrzymała Grand Prix na IX Krakowskim festiwalu filmowym KRAKFFA. W marcu 2006 ukazała się jego debiutancka powieść "Niech żyje wolność", która niebawem zostanie zekranizowana (adaptację przygotuje dla TVP reżyser Andrzej Barański). Pisarz pracuje obecnie nad graficznym cyklem powieściowym  "Księstwo". Pan Masternak tworzy także komiksy i z tym tematem podzielił się z dziećmi. W trakcie spotkania omówił kolejne etapy powstawania tej formy twórczości, a następnie uczestnicy warsztatów przystąpili do „tworzenia” własnych dzieł. Motywem przewodnim miała być miejscowość – Kamieniec a resztę stanowiły pomysły i wyobraźnia dzieci. I tak powstały kolorowe, piękne komiksy a w mini konkursie zwyciężyły Basia i Zosia. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali kolorowe zakładki.

 

 

Wtorek – nie dla ponurych! „Muzyczne i (nie tylko) rebusy i kalambury

Wtorek to kolejne bardzo udane przedpołudnie! „MUZYCZNE I ( nie tylko) rebusy i kalambury" , które w ramach projektu FERIE Z CENTRUM KULTURY W KAMIEŃCU zaproponował obecnym dzieciom pan Wojtek Pawlewski, okazały się strzałem w dziesiątkę! Uśmiechnięci uczestnicy zajęć z ochotą  zmierzyli się z zabawami: Kolędy w muzycznych i rysunkowych kalamburach; rebusy:  Co to jest? Kto to jest?; „Naśladujemy dźwięki" i wiele innych. Dzieci poznały także nowy instrument – akordeon oraz tajniki gry na nim, odgadywały grane melodie po kilku nutach, same proponowały zagadki i zabawy. Pan Wojtek pokazał również „sztuczki” z patyczków oraz magnesu i metalowych elementów. Kolejny bardzo udany dzień. Kalambury, rebusy i muzyczne zagadki otworzyły przed dziećmi przestrzeń niczym nieograniczonej wyobraźni i kreatywności. Rozwiązywanie ich to przyjemne łamanie głowy, a ile radości z sukcesu! A w środę spotkanie z gitarami i ukulele…

 

Muzyczna środa w CKiBP! Spotkanie z gitarą i ukulele!

 W drugą feryjną środę spotkała dzieci przybyłe gromadnie do CKiBP kolejna niespodzianka. Tym razem w Sali widowiskowej odbyły się muzyczne zajęcia, w czasie których uczestnicy warsztatów poznawali tajniki gry na gitarze i ukulele pod profesjonalnym okiem pana Marcina Gabryelczyka. Na początku pan instruktor omówił budowę instrumentów i zaprezentował piękne gitarowe brzmienie. Ośmielone empatią pana Marcina dzieci chętnie śpiewały piosenki i uczestniczyły w zabawach ruchowych. W kolejnym etapie zajęć wszyscy mogli spróbować swoich umiejętności w grze na gitarze i ukulele. Tu pana Marcina wspomogły obecne na spotkaniu jego uczennice – „ukulelistki” – Ania i Pola. Uwalniając swoją  wyobraźnię i marzenia, dzieci słuchały pięknej muzyki, „tworzyły” pierwsze gitarowe i ukulelowe dźwięki i „kolorowo” były ze sobą! A to przecież najważniejsze, że znowu mogły się głośno pośmiać, wymienić się swoimi myślami, w miejscu, w którym uważnie słucha się i rozmawia z dziećmi. To kolejny bardzo udany dzień! Dziękujemy panu Marcinowi, że znalazł dla nas czas!

 

 

W przedostatni dzień ferii w CKiBP warsztaty muzyczne Pociąg do muzyki – rytmy i rymy”

Nie jest tajemnicą, że muzyka ma wpływ na rozwój umysłowy, fizyczny, emocjonalny dziecka. Można dzięki niej wiele przekazać, bez użycia słów. Uwrażliwia, pobudza wyobraźnię, ułatwia koncentrację, kształci pamięć. Okazuje się, że może nawet wydobywać spostrzegawczość. „Feryjny” czwartek w CKiBP upłynął w niezwykłej „muzycznej atmosferze”. Na warsztatach muzycznych zaproponowanych przez pana Damiana Popiołkiewicza dzieci z zainteresowaniem poznawały i zgłębiały wiedzę na temat rytmów i rymów. Zajęcia obfitowały w wiele różnorodnych zabaw i zadań muzycznych, wokalnych i tanecznych. Dzieci i indywidualnie i w grupach śpiewały, interpretowały, tworzyły rymy i poruszały się w rytm słuchanych melodii. Aktywnie uczestniczyły we wszystkich „muzycznych propozycjach” pana Damiana, m.in.: Kole fortuny, układach tanecznych, itp. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci – piękny oryginalny pomysł, piękne dzieci! Szkoda, że ferie kończą się, ale jak powiedział jeden z uczestników warsztatów, za rok będą następne!

 

Na finał ferii z Centrum Kultury w Kamieńcu – warsztaty wprowadzające w świat fotografii analogowej

 W ostatni piątek ferii zimowych dzieci przybyły do CKiBP w Kamieńcu, aby wziąć udział w wyjątkowych warsztatach wprowadzających w świat fotografii analogowej pod intrygującym tytułem „Znaki zapytania światłem opowiedziane”. Nie po raz pierwszy i z pewnością nie ostatni zajęcia poprowadził dr Dawid Szafrański – wykładowca na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz założyciel i kurator Galerii Sztuki Współczesnej „Magiel” w Wielichowie. Pan Dawid od samego początku wzbudził zainteresowanie uczestników warsztatów, na których działo się „pięknie i mądrze”! Zgodnie z tytułem zajęć było „wiele znaków zapytania”, ale padło wiele odpowiedzi na temat światła i jego utrwalania. Dzieci w pierwszym etapie zrealizowali własne negatywy fotograficzne na prześwietlonej błonie, folii. Wydrapując „miniatury” miały na uwadze, że to co teraz jest czarne – już niebawem stanie się białe. Następnie poznali technikę luksografii – „pisania światłem” a także stworzyły swoje pierwsze odbitki, przykładając jako stykówki swoje małe rękodzieła.. Następnie uczestnicy warsztatów powiększali negatywy i wywoływali odbitki fotograficzne w formacie 13x18cm. Podstawa fotografii analogowej i idące za nią terminy – NEGATYW i POZYTYW to dla nich  temat już poznany. Pięknie „zaświecili”  w swoich pracach. Panu Dawidowi dziękujemy za charyzmę, zaangażowanie, umiejętne rozbudzenie wyobraźni i zainteresowania dzieci! Czekamy na kolejne warsztaty!